تیپ شخصیتی ESFP

برونگرا – حسی – احساسی – ادراکی

اگر آسمان محدود بود و من می‌توانستم هر کاری را انجام دهم، صرفا کار فعلی را انجام می‌دادم.

بازیگر

ویژگیهای کلی تیپ شخصیتی ESFP در شخصیت شناسی تست MBTI

اگر فرد در آزمون MBTI شرکت کرده است و نتیجه آن تیپ شخصیتی ESFP شده است باید بدانید که این تیپ شخصیتی بسیار خوش صحبت و جذاب است. تیپ شخصیتی ESFP برای روابط خود اهمیت زیادی قائل است و به همین جهت بدون هیچ انتظاری بسیار دست و دلباز است. شخصیت ESFP در محیط کار بسیار فعال و پر انرژی است و به محیط‌ های پر انرژی علاقه ی زیادی دارد. از نظر شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی در انجام امور معمولاً بسیار خونسرد است و در آخرین لحظات کار به اتمام می‌رساند. تیپ شخصیتی ESFP زندگی را به صورت فرصتی برای لذت بردن می‌بیند و زیاد به خود و اطرافیانش سخت نمی‌گیرد. اطرافیان این تیپ‌ شخصیتی معمولاٌ از همنشینی با او بسیار لذت می‌برند. همدلی و همراهی تیپ شخصیتی ESFP بیشتر در جهت حمایت از دیگران است. از نظر شخصیت شناسی بازی و تفریح یکی از بزرگترین اهداف زندگی تیپ شخصیتی ESFP  هاست. واقع بینی این تیپ شخصیتی بسیار زیاد است و معمولاً هر شکل یا چیزی را به همان صورت که هست می‌بیند. به زبانی دیگر این تیپ  شخصیتی هر آنچه را که با حواس پنجگانه خود می‌بیند و درک می‌کند، قبول دارد. از نظر تیپ شخصیتی ESFP اگر تئوری ها با تجربیاتش جور در بیایند، آنها را قبول می‌کند. شخصیت ESFP بسیار جزء نگر است و همه چیز را در خاطر خود نگه می‌دارد. از گذشته و مشکلات خود معمولاً درس می‌گیرد و همین، به او کمک می‌کند با افراد به راحتی کنار بیاید. هیچگاه اراده ی خود را بر دیگران تحمل نمی‌کند و بیشتر منافع جمعی را در نظر می‌گیرد. به لحاظ شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی قادر است افراد را متقاعد کند تا پیشنهادات و نظراتش را بپذیرند. این تیپ شخصیتی بسیار خوش صحبت و بداهه گو است و معمولاً افراد را به سوی خود جذب می‌کند. دوست دارد سوپرایز شود و دیگران را نیز سوپرایز کند.

در بررسی گزارش این تیپ شخصیتی در تست MBTI به درصدهای نتایج گزارش شده در نمودار هر بخش از فاکتورهای چهارگانه تست MBTI توجه داشته باشید. (درصد درونگرایی در برابر برونگرایی ، درصد حسی بودن در برابر شهودی بودن، درصد منطقی بودن در برابر احساسی بودن و درصد قضاوتی بودن در برابر دریافت گرا). هرچه این درصدها در این تست شخصیت شناسی اختلاف بیشتری نسبت بهم داشته باشند، میتوان گفت تفسیر گزارش شده تست MBTI از نظر شخصیت شناسی به شخصیت فرد نزدیکتر است و هرچه این درصد ها به یکدیگر نزدیکتر باشند، میتوان گفت در تفسیر گزارش شده این تست روانشناسی ، مواردی را مشاهده خواهید کرد که با شخصیت فرد انطباق کامل ندارد. این دلیل بر ضعف تست MBTI نیست. بلکه بیانگر نزدیک بودن ترجیحات فرد می باشد.

سازگاری تیپ شخصیتی ESFP با دیگر شخصیت های MBTI

نکاتی در مورد رفتارهای تیپ شخصیتی ESFP در محیط کار

تیپ شخصیتی ESFP محیط کاری را دوست دارد که بتواند با بقیه‌ی همکاران خود، فضای شاد و مفرحی را به وجود بیاورد. شخصیت ESFP معمولاً بر سر یک کار، به مدت طولانی نمی‌تواند بماند. معمولاً تا آخرین لحظه مشخص نمی‌شود که آیا می‌خواهد کاری را انجام بدهد یا خیر. از نظر شخصیت شناسی طولانی بودن کارها این تیپ شخصیتی را دلسرد می‌کند و گاهی بهتر است نداند که کار، چقدر طول می‌کشد. تیپ شخصیتی ESFP در به وجود آوردن یک تیم و کار گروهی معمولاً مهارت فراوانی دارد. معمولاً کاردان است و می‌تواند به دیگران انگیزه‌ی کار گروهی را بدهد. این تیپ شخصیتی در قسمت روابط عمومی بهترین کارایی را دارد. اگر می خواهید در مورد نحوه رفتار این تیپ در کارهای تیمی بیشتر بدانید به مقاله عملکرد تیمی شخصیت ESFP در تیم سازی مراجعه کنید.


نقاط قوت کاری تیپ شخصیتی ESFP

تیپ شخصیتی ESFP معمولاً به واقعیات توجه زیادی داشته، در تعامل با افراد انعطاف پذیری بالایی دارد. از نظر شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی به کارکنان و افراد خود بسیار پایبند است و به راحتی می‌تواند شرایط موجود را تخمین بزند. تیپ شخصیتی ESFP به دلیل برونگرا بودن، در ایجاد فضای تعامل در محیط کاری بسیار موفق است و دوست دارد به دیگران کمک کند. شخصیت ESFP ریسک پذیری بالایی داشته و انرژی زیاد خود را صرف لذت بردن از کار خود می‌کند. اگر می خواهید بدانید این تیپ در مدیریت باید چه روشی داشته باشد تا موفق شود به مقاله ویژگی های رهبری در تیپ ESFP مراجعه کنید.


نقاط ضعف کاری تیپ شخصیتی ESFP

تیپ شخصیتی ESFP کارها را به آخرین مهلت موکول می‌کند و همین امر می‌تواند در سازمان تنش ایجاد کند. از نظر شخصیت شناسی دیدگاه این تیپ شخصیتی زندگی در حال است و آینده نگری در آن جایی ندارد. در تصمیم گیری‌ها، منطقی عمل نمی‌کند. همواره دوست دارد به صورت گروهی کار کرده، تنهایی کار کردن را دوست ندارد. تیپ شخصیتی ESFP در سازماندهی و نظم و ترتیب کارها معمولاً دچار مشکل است. از نظر شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی به جنبه‌های عمقی کار توجهی ندارد. انتقاد را به صورت شخصی در نظر می‌گیرد و علاقه‌ای به نظم و ترتیب ندارد.


نکاتی برای نگه داشت تیپ شخصیتی ESFP

مواردی که می‌تواند برای تیپ شخصیتی ESFP رضایت شغلی را به همراه داشته باشد:

 • شخصیت ESFP باید با افراد مختلف و ارباب رجوع به صورت مستقیم در ارتباط باشد.
 • تیپ شخصیتی ESFP باید در کارش تفریح و استقلال داشته باشد و بتواند فعالیت‌های جانبی نیز در کارش داشته باشد.
 • از نظر شخصیت شناسی به پروژه هایی نیاز دارد که نتیجه‌ی آن سریع مشخص می شود.
 • این حس را در کار داشته باشد که می‌تواند به افراد کمک کند و محیط دوستانه ای فراهم باشد.
 • کار این تیپ شخصیتی باید طوری باشد که دیده شود و مورد تایید و تشویق قرار گیرد.
 • از نظر شخصیت شناسی باید بتواند در کار، از تجربیاتش استفاده کرده و مشکلات را به روش خود حل کند.

مشاغل مناسب از نظر شخصیت شناسی برای تیپ شخصیتی ESFP 

گروه‌های آموزشی و اجتماعی برای تیپ شخصیتی ESFP

تیپ شخصیتی ESFP به دلیل برخورد گرمی که دارد، بسیار مناسب آموزش به کودکان و نوجوانان است. از نظر شخصیت شناسی توجه این تیپ شخصیتی به جزئیات و توانایی اش به آموزش، بصورت روش گرایانه، تیپ شخصیتی ESFP را به عنوان بهترین انتخاب برای آموزش مقاطع ابتدایی معرفی کرده است. همدردی ذاتی این تیپ شخصیتی نسبت به مردم او را به سمت و سوی کارهای عملی می‌کشاند. برخی از این مشاغل عبارتند از:

 • معلمی
 • مربی مهد کودک
 • مربی ورزش
 • مربی بهداشت
 • مددکار اجتماعی

گروه بهداشت و سلامت برای تیپ شخصیتی ESFP

تیپ شخصیتی ESFP از کار در حوزه ی بهداشت، در قسمتی که بتواند با مردم به طور مستقیم در ارتباط باشد، بسیار لذت خواهد برد. از نظر شخصیت شناسی توجه این تیپ شخصیتی به جزئیات باعث خواهد شد تا هر گونه علائم بیماری را سریع تشخیص داده، اقدامات لازم را صورت دهد. این شغل‌ها معمولاً برای تیپ شخصیتی ESFP به دلیل انعطاف پذیر بودن ساعات کاری بهتر است. برخی از این مشاغل عبارتند از:

 • پرستاری
 • متخصص طب سنتی
 • دکتر عمومی
 • دکتر متخصص چشم
 • دندانپزشک


گروه تفریحات و سرگرمی برای تیپ شخصیتی ESFP

خصوصیات تیپ شخصیتی ESFP به گونه‌ای است که به صورت طبیعی خصوصیات یک فرد جذاب و سرگرم کننده را دارد. از نظر شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی از تنوع در این گروه بسیار لذت برده، می‌داند که با کار خود، روز افراد بسیاری را می‌سازد. برخی از این مشاغل عبارتند از:

 • گوینده ی اخبار
 • عکاس
 • راهنمای تور
 • تولیدکننده ی فیلم
 • بازیگر


گروه فروش و خدمات برای تیپ شخصیتی ESFP

تیپ شخصیتی ESFP به دلیل برونگرایی و خونگرم بودن، می‌تواند مشتریان زیادی را به خود جلب کند. به لحاظ شخصیت شناسی این خصوصیت تیپ شخصیتی ESFP ها را برای فروش و خدمات بسیار مناسب می‌کند. توجه تیپ شخصیتی ESFP به جزئیات و احتیاجات دیگران باعث می‌شود تا خریداران این حس را پیدا کنند که به آنها توجه زیادی می‌شود. برخی از این مشاغل عبارتند از:

 • مسئول خرده فروشی
 • مسئول روابط عمومی
 • افسر پلیس
 • آشپز
 • فروشنده ی املاک و مستغلات


نکاتی در مورد انگیزش و نگه داشت تیپ شخصیتی ESFP 

ناراحتی دیگران تیپ شخصیتی ESFP را بسیار ناراحت می‌کند. به همین دلیل مهارت زیادی در دور کردن ناراحتی از خود و دیگران را دارد و به راحتی دیگران را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. شخصیت ESFP انرژی زیادی دارد و با مهر و محبت به دیگران نزدیک می‌شود. بیشتر اهل عمل است تا فکر کردن، برای همین آینده را زیاد مد نظر قرار نمی‌دهد. از نظر شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی بی قرار و معمولاً غیر قابل پیش بینی است. تیپ شخصیتی ESFP دوست دارد مهمانی‌ها را میزبانی کند و خود نیز دوست دارد در تمام میهمانی ها شرکت کند. خانه‌اش معمولاٌ مملو از میهمان است. از نظر شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی معمولاً اوقات فراغت را به موسیقی و سرگرمی و غذا می‌گذراند.


پیشنهاداتی برای توسعه فردی تیپ شخصیتی ESFP

 • تیپ شخصیتی ESFP باید تمرین کند بر روی یک کار متمرکز شود.
 • به شخصیت ESFP باید آموزش داد تا کارها را به اتمام برساند.
 • تیپ شخصیتی ESFP باید سعی کند زندگی را جدی تر بگیرد.
 • از نظر شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی باید برای طرح برنامه های بلند مدت آموزش ببیند.


رمز موفقیت یک تیپ شخصیتی ESFP توجه به آینده، شخصی نکردن مسائل و پایبندی به تعهدات است.


تعاملات و تیم سازی با توجه به ویژگیهای تیپ شخصیتی  ESFP

روحیات مشابه با شخصیت های تست MBTI 

تیپ های شخصیتی تست MBTI که در لیست زیر آمده‌اند از نظر ارزش‌ها، حل مسئله و نگرش کلی به کار شبیه شخصیت ESFP ها هستند. این تیپ های شخصیتی MBTI لزوماً بر سر همه ی مسائل با تیپ شخصیتی ESFP ها توافق ندارند و هیچ ضمانتی از نظر شخصیت شناسی برای کنار آمدن این تیپ شخصیتی با تیپ‌های شخصیتی تست MBTI ذکر شده در پایین نیست. اما به تفاهم رسیدن آنها با این شخصیت ESFP آسان است و به طور کلی دیدگاه مشابهی دارند.

ESTP، ISFP، ESFJ

تفاوت الهام بخش با شخصیت های تست MBTI

تیپ های شخصیتی تست MBTI که در زیر آمده‌اند از نظر شخصیتی شناسی بسیار با تیپ شخصیتی ESFP ها متفاوت هستند، اما تیپ شخصیتی ESFP ها ممکن است کار کردن با این تیپ های شخصیتی MBTI را به راحتی بپذیرند، زیرا از نظر شخصیت شناسی برای این تیپ شخصیتی فرصت مناسبی برای رشد را فراهم می‌ نمایند. در روابط کاری بین شخصیت ESFP ها و این تیپ های شخصیتی تست MBTI باید تعادل مناسبی بین فرصت‌ها و مشترکات فراهم شود تا تجربیات و و دیدگاه‌ها راحت تر به اشتراک گذاشته شوند.

ISTP، ISFJ، ENFP، ENFJ


مکمل بالفعل با شخصیت های تست MBTI

تیپ شخصیتی ESFP ممکن است در ابتدا با تیپ های شخصیتی تست MBTI زیر نقاط مشترکی نیابند، اما وقتی بیشتر همدیگر را می‌شناسند به نقاط مشترک زیادی می‌رسند و ممکن است برای هم آموزگاران خوبی باشند. اگرچه ممکن است تیپ های شخصیتی MBTI زیر تیپ شخصیتی ESFP ها را در ابتدا به عنوان همکار نپذیرند، اما روابط آنها دارای نقاط بالفعل همکاری زیادی خواهد بود تا از یکدیگر یاد بگیرند و پیشرفت کنند.

ISTJ، INFP، ESTJ، ENTP


متضاد چالشی با شخصیت های تست MBTI

تیپ های شخصیتی MBTI زیر از نظر شخصیت شناسی بیشترین پتانسیل تضاد شخصیتی و برخورد را با تیپ شخصیتی ESFP دارند. اما بهترین فرصت برای رشد تیپ شخصیتی ESFP ها نیز هستند. از آنجایی که این تیپ های شخصیتی تست MBTI به صورت پایه‌ای با تیپ شخصیتی ESFP ها در تضاد هستند، در ابتدا رابطه با آنها بسیار سخت خواهد بود. اما همین اختلاف ارزش‌ها و نقاط قوت آنها که نقاط ضعف تیپ شخصیتی ESFP ها نیز هست به رشد این تیپ های شخصیتی تست MBTI و تیپ شخصیتی ESFP کمک زیادی خواهد کرد. اگر این گروه بتوانند روابط سالم کاری برقرار کنند به یکدیگر بسیار کمک خواهند کرد.

INTP، INTJ، INFJ

نکته مهم در مورد تست MBTI

مطالبی که در مورد این تیپ شخصیتی MBTI مطالعه نمودید، مربوط به لایه شخصیت این فرد بود. ممکن است در محیط کار دو تیپ شخصیتی مشابه رفتارهای گوناگونی را از خود بروز دهند. برای درک صحیح از این تفاوت ها باید از تست های لایه رفتار استفاده کنید. مناسب ترین تست لایه رفتار برای درک بهتر تفاوت ها، تست دیسک باگزارش کامل است.

اگر تیپ شخصیتی شما ESFP است شاید برایتان مقاله لیست افراد مشهور با تیپ شخصیتی ESFP و مقاله لیست شخصیت های داستانی با تیپ شخصیتی ESFP جالب و خواندنی باشد تا متوجه شوید به چه افرادی شبیه هستید.