تیپ شخصیتی ISTP

درونگرا – حسی – منطقی – ادراکی

من دوست دارم بتوانم در حوزه‌ی خودم تفاوت‌های عینی و قابل لمس ایجاد می‌کنم.

صنعتگر


ویژگیهای کلی تیپ شخصیتی ISTP در شخصیت شناسی تست MBTI

اگر فرد در تست MBTI شرکت کرده است و نتیجه آن تیپ شخصیتی ISTP شده است باید بدانید که این تیپ شخصیتی MBTI بسیار اسرارآمیز است و ممکن است انسان سردی قضاوت شود. شخصیت ISTP معمولاً در برخورد با رویدادها ابتدا هیچ واکنشی از خود بروز نمی‌دهد، اما بعد از مدتی به صورت عملی وارد کارزار می‌شود. از نظر شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی قدرت ریسک پذیری زیادی دارد و چالش پذیر است. تیپ شخصیتی ISTP دوست دارد کارهایی که عملی هستند را انجام دهد. بسیار تحلیل گر است و معمولاً منطقی تصمیم گیری می‌کند. برداشت شخصی از امور ندارد. از نظر شخصیت شناسی ، شخصیت ISTP آنچه منطقی است را می‌پذیرد و تنها در برابر واقعیت‌های مسلم متقاعد می‌شود. شخصیت ISTP بسیار انعطاف پذیر بوده و می‌تواند خود را با شرایط جدید سازگار کند. انگیزه‌های درونی برای انجام کارها دارد و معمولاً پیرو حرف و عمل کسی نیست. تفریح تیپ شخصیتی ISTP بیشتر در محیط‌ های بیرونی و ورزشی خلاصه می‌شود.


در بررسی گزارش این تیپ شخصیتی در تست MBTI به درصدهای نتایج گزارش شده در نمودار هر بخش از فاکتورهای چهارگانه تست MBTI توجه داشته باشید. (درصد درونگرایی در برابر برونگرایی ، درصد حسی بودن در برابر شهودی بودن، درصد منطقی بودن در برابر احساسی بودن و درصد قضاوتی بودن در برابر دریافت گرا). هرچه این درصد ها در این آزمون شخصیت شناسی اختلاف بیشتری نسبت بهم داشته باشند، میتوان گفت تفسیر گزارش شده تست MBTI از نظر شخصیت شناسی به شخصیت فرد نزدیکتر است و هرچه این درصد ها به یکدیگر نزدیکتر باشند، میتوان گفت در تفسیر گزارش شده این تست روانشناسی ، مواردی را مشاهده خواهید کرد که با شخصیت فرد انطباق کامل ندارد. این دلیل بر ضعف تست MBTI نیست. بلکه بیانگر نزدیک بودن ترجیحات فرد می باشد.

سازگاری تیپ شخصیتی ISTP با دیگر شخصیت های MBTI

نکاتی در مورد رفتارهای تیپ  شخصیتی ISTP درمحیط کار

تیپ شخصیتی ISTP ترجیح می‌دهد مشکلات را به روشی منظم و دقیق حل و فصل کند، اما ممکن است با توجه به روحیه‌ی ریسک پذیری که دارد قوانین را رعایت نکند. تیپ شخصیتی ISTP معمولا سلسله مراتب را  قبول ندارد و برای آن ضرورتی ندیده، گاهی در برابر آن به شدت برخورد می‌کند. شخصیت ISTP ترجیح می‌دهد به صورت انفرادی روی پروژه‌ها کار کند، مگر اینکه به این نتیجه برسد که خودش نمی‌تواند کارها را به سرانجام برساند.از نظر شخصیت شناسی ، تیپ شخصیتی ISTP به راحتی می‌تواند بحران‌ها را پشت سر بگذارد. با داده‌های آماری به راحتی کار می‌کند و می‌تواند آنالیزگر خوبی باشد. اگر می خواهید در مورد نحوه رفتار این تیپ در کارهای تیمی بیشتر بدانید به مقاله عملکرد تیمی شخصیت ISTP در تیم سازی مراجعه کنید.

نقاط قوت کاری تیپ شخصیتی ISTP

تیپ شخصیتی ISTP قدرت ریسک پذیری بالایی دارد و می‌تواند از امکانات موجود بیشترین بهره را ببرد. معمولاً انعطاف پذیر است. تیپ شخصیتی ISTP توانایی زیادی در حفظ آرامش خود دارد و برای کارهای پر استرس بهترین گزینه است. شخصیت ISTP بیشتر عملگرا است و کار با وسایل را می پسندد. در صورتی توانایی کار با افراد را دارد که برای او مسجل شود، آنها بیشتر از او می‌دانند. از نظر شخصیت شناسی ، شخصیت ISTP به واقعیات توجه زیادی دارد و عقل و منطق در هر کاری برایش اهمیت زیادی دارد. تیپ شخصیتی ISTP حافظه‌ی قوی دارد و می‌تواند جزئیات را به خوبی بخاطر بسپارد.

در مقاله ویژگی های رهبری تیپ شخصیتی ISTP می توانید در مورد نحوه مدیریت این تیپ بیشتر بخوانید.

نقاط ضعف کاری تیپ شخصیتی ISTP

تیپ شخصیتی ISTP به دلیل ریز بین بودن، توجه زیادی به آینده ندارد و ممکن است بسیاری از فرصت‌ها را از دست بدهد. شخصیت ISTP سریع بی حوصله می‌شود و انگیزه ی خود را از دست می‌دهد. تیپ شخصیتی ISTP قوانین را در حد خاصی قبول می‌کند و بیشتر از آن را نمی‌پذیرد. تصمیمات شخصیت ISTP برخی مواقع با مشکل مواجه شده و صحیح نیست. نسبت به دیگران و احساسات آنها اغلب بی تفاوت است. از نظر شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی به نظریه‌های انتزاعی و پیچیده علاقه‌ای ندارد. علاقه‌ای به برقراری ارتباط کلامی ندارد. کارها را به موقع پیش نمی‌برد.

نکاتی برای نگه داشت تیپ شخصیتی ISTP 

مواردی که می‌تواند برای تیپ شخصیتی  ISTP رضایت شغلی به همراه داشته باشد:

 • کار تیپ شخصیتی ISTP باید نتایج قابل لمس و مشخصی داشته باشد.
 • از ظرفیت توجه به جزئیات تیپ شخصیتی ISTP استفاده شود.
 • شخصیت ISTP نباید در چارچوب های زمانی محدود شود.
 • جزئیات کار تیپ شخصیتی ISTP واضح باشد و او بتواند به راحتی با آنها کار کند.
 • کار شخصیت ISTP پویا باشد و وابسته به محیط اداره و فضای بسته نشود.
 • مقررات دست و پاگیر در محیط کار تیپ شخصیتی ISTP کم باشد.
 • تیپ شخصیتی ISTP باید فرصت کافی برای تفریحات خود را داشته باشد.
 • شخصیت ISTP باید کار‌هایی را انجام دهد که چالشی باشند.
 • کار تیپ شخصیتی ISTP روزمره و تکراری نباشد.
 • شخصیت ISTP نباید زیر ذربین باشد و  امکان حل مسائل با روش خودش را داشته باشد.

مشاغل مناسب از نظر شخصیت شناسی برای تیپ شخصیتی ISTP

گروه خدمات اجتماعی برای تیپ شخصیتی ISTP

تیپ شخصیتی ISTP در کارهای عملی بسیار تبحر دارد و می‌تواند با توان بالا کارهای خود را پیش ببرد. از نظر شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی بسیار خونسرد است. به همین جهت تیپ شخصیتی ISTP برای مواقع بحرانی بهترین گزینه است. انعطاف پذیری و سازگار کردن خود با شرایط و با سرعت زیاد، تیپ شخصیتی ISTP را برای برخی مشاغل این گروه بسیار مناسب کرده است. این مشاغل عبارتند از:

 • افسر ارتش
 • افسر پلیس
 • مسئول مهمات
 • افسر راهداری
 • آتش نشان

گروه تکنولوژی اطلاعات برای تیپ شخصیتی ISTP

تیپ شخصیتی ISTP ممکن است از برخی از مشاغل حوزه ی تکنولوژی‌ هم لذت ببرد زیرا این مشاغل به قدرت تصمیم گیری بالا نیاز دارد. مانند نرم افزار، سخت افزار و سیستم‌های IT. این مشاغل که اکثراً به تیپ شخصیتی ISTP اجازه می‌دهد تا به تنهایی کار کند، از نظر شخصیت شناسی بسیار مناسب شخصیت ISTP خواهد بود. برخی از این مشاغل عبارتند از:

 • مهندس الکترونیک
 • مهندس مکانیک
 • مهندس هوا فضا
 • مهندس نرم افزار کامپیوتر
 • مهندس شبکه

گروه تجارت برای تیپ شخصیتی ISTP

تیپ شخصیتی ISTP از آنجایی که با اعداد به راحتی می توانند کار کند، در گروه تجارت و سرمایه گذاری هم می‌تواند موفق باشد. داشتن تصمیمات منطقی نیز از دیگر خصوصیات شخصیت ISTP است که می‌تواند به راحتی در این مشاغل از آنها بهره ببرد. برخی از این مشاغل عبارتند از:

 • تحلیلگر اوراق بها دار
 • مدیر کل
 • بانکدار
 • اقتصاد دان
 • مشاور حقوقی
 • مشاور مدیریتی

گروه صنایع برای تیپ شخصیتی ISTP

تیپ شخصیتی ISTP از نظر شخصیت شناسی به راحتی می‌تواند با دستانش کار کند و هر مهارتی را به راحتی بیاموزد. این مشاغل می‌توانند شامل تعمیرات یا ساختن چیزی باشند. برخی از این مشاغل عبارتند از:

 • مکانیک
 • راننده ی اتومبیل‌های مسابقه
 • ورزشکار
 • تعمیرکار کامپیوتر
 • کشاورز

نکاتی در مورد انگیزش و نگه داشت تیپ شخصیتی ISTP

تیپ شخصیتی ISTP درونگرا است و دوست ندارد وقت خود را صرف صحبت کردن و ارتباط با دیگران بگذراند، مگر اینکه بداند نقاط مشترکی بین شان وجود دارد. شخصیت ISTP طبق خواسته‌های خود عمل می‌کند. از نظر شخصیت شناسی ، تیپ شخصیتی ISTP با صراحت عمل کرده و انتقادات تندی می‌کند. دوستان صمیمی کمی دارد ولی می‌تواند بسیار قابل اعتماد باشد. تیپ شخصیتی ISTP در تفریحات خود، ریسک پذیری دارد و ممکن است به ورزش‌های پر خطر مانند صخره پیمایی، گلایدرینگ و موج سواری روی بیاورد. به لحاظ شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی بسیار رقابتی است. تیپ شخصیتی ISTP دوست دارد در کار‌های متفرقه ی خود هیجان نشان دهد و از کارهای روزمره و یکنواخت دوری می‌کند.

پیشنهاداتی برای توسعه فردی تیپ شخصیتی ISTP

 • تیپ شخصیتی ISTP باید سعی کند انتقاد پذیر باشد. 
 • شخصیت ISTP باید تلاش کند انتقاد‌ از دیگران را کم کند و گاهی هم همکاران خود را تشویق کند.
 • تیپ شخصیتی ISTP باید سعی کند برای کسانی که دوستشان دارد وقت بگذارد و با آنها مهربان باشد.
 • تیپ شخصیتی ISTP باید تلاش کند هدف‌های خود را بلند مدت کند.

رمز موفقیت یک تیپ شخصیتی ISTP برقراری ارتباط، توجه به احساسات دیگران و پایبندی به تعهدات است.


لینک مقاله افراد سازگار با تیپ شخصیتی ISTP

تعاملات و تیم سازی با توجه به ویژگیهای تیپ شخصیتی ISTP

روحیات مشابه با تیپ های شخصیتی MBTI

تیپ های شخصیتی MBTI که در لیست زیر آمده‌اند از نظر ارزش‌ها، حل مسئله و نگرش کلی به کار شبیه شخصیت ISTP ها هستند. این تیپ های شخصیتی MBTI لزوماً بر سر همه‌ی مسائل با تیپ شخصیتی ISTP ها توافق ندارند و هیچ ضمانتی برای کنار آمدن تیپ شخصیتی ISTP با تیپ‌های شخصیتی MBTI ذکر شده در پایین نیست. اما به تفاهم رسیدن این تیپ های شخصیتی تست MBTI با تیپ شخصیتی ISTP آسان است و به طور کلی دیدگاه مشابهی دارند.

ISTJ، ESTP، ISFP

تفاوت الهام بخش با تیپ های شخصیتی MBTI

تیپ های شخصیتی MBTI که در زیر آمده‌اند، از نظر شخصیتی شناسی بسیار با تیپ شخصیتی ISTP متفاوت هستند اما شخصیت ISTP ها ممکن است کار کردن با این تیپ های شخصیتی MBTI را به راحتی بپذیرند، زیرا برای تیپ شخصیتی ISTP فرصتی مناسب برای رشد را فراهم می نمایند. در روابط کاری بین تیپ شخصیتی ISTP ها و این تیپ های شخصیتی MBTI باید تعادل مناسبی بین فرصت‌ها و مشترکات فراهم شود تا تجربیات و و دیدگاه‌ها راحت تر به اشتراک گذاشته شوند.

ISFJ، INTP، ESTJ، ESFP

مکمل بالفعل با تیپ های شخصیتی MBTI

تیپ شخصیتی ISTP ممکن است در ابتدا با تیپ های شخصیتی MBTI زیر نقاط مشترکی نیابد، اما وقتی بیشتر همدیگر را می‌شناسند به نقاط مشترک زیادی می‌رسند و ممکن است برای هم آموزگاران خوبی باشند. اگرچه ممکن است تیپ های شخصیتی MBTI زیر، شخصیت ISTP ها را در ابتدا به عنوان همکار نپذیرند، اما روابط آنها دارای نقاط بالفعل همکاری زیادی خواهد بود تا از یکدیگر یاد بگیرند و پیشرفت کنند.

INTJ، ESFJ، ENTP، ENTJ

متضاد چالشی با تیپ های شخصیتی MBTI

تیپ های شخصیتی MBTI زیر از نظر شخصیت شناسی بیشترین پتانسیل تضاد شخصیتی و برخورد را با تیپ شخصیتی ISTP ها دارند. اما بهترین فرصت برای رشد شخصیت ISTP ها نیز هستند. از آنجایی که این تیپ های شخصیتی تست MBTI به صورت پایه‌ای با تیپ شخصیتی ISTP ها در تضاد هستند، در ابتدا رابطه با آنها بسیار سخت خواهد بود. اما همین اختلاف ارزش‌ها و نقاط قوت آنها که نقاط ضعف شخصیت ISTP ها نیز هست به رشد این تیپ های شخصیتی تست MBTI و تیپ شخصیتی ISTP کمک زیادی خواهد کرد. اگر این گروه بتوانند روابط سالم کاری برقرار کنند به یکدیگر بسیار کمک خواهند کرد.

INFP، INFJ، ENFP، ENFJ

چرا افراد با یک تیپ شخصیتی در تست MBTI با هم متفاوتند؟

مطالبی که در مورد این تیپ شخصیتی تست MBTI مطالعه نمودید، مربوط به لایه شخصیت این فرد بود. ممکن است در محیط کار دو تیپ شخصیتی مشابه رفتارهای گوناگونی را از خود بروز دهند. برای درک صحیح از این تفاوت ها باید از تست های لایه رفتار استفاده کنید. مناسب ترین پرسشنامه رفتار برای درک بهتر تفاوت ها، تست دیسک باگزارش کامل است.

اگر تیپ شخصیتی شما ISTP است شاید برایتان مقاله لیست افراد مشهور با تیپ شخصیتی ISTP و مقاله لیست شخصیت های داستانی با تیپ شخصیتی ISTP جالب و خواندنی باشد تا متوجه شوید به چه افرادی شبیه هستید.