تیپ شخصیتی INFJ

درونگرا – شهودی – احساسی – قضاوتی

انجام دادن کاری که به واقع ارزشمند است.

محرم راز


کلیاتی در مورد تیپ شخصیتی INFJ در شخصیت شناسی تست MBTI

اگر فرد در آزمون MBTI شرکت کرده است و نتیجه آن تیپ شخصیتی INFJ شده است باید بدانید که از نظر شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی به دلیل درونگرا بودن بسیار ساکت و کم حرف است. تیپ شخصیتی INFJ مهربان است و ازنظر شخصیت شناسی دارای پیچیدگی‌های شخصیتی زیادی است. تیپ شخصیتی INFJ به دلیل شهودی بودن، دارای قوه ی تخیل قوی است و به الهامات خود وابسته است. شخصیت INFJ بیشتر اوقات، در موقعیت‌های مختلف به عمق مسائل توجه دارد و معانی و تعابیر عمیق‌تر را می‌بیند. کمالگرایی تیپ شخصیتی INFJ باعث شده تا رهبری مجاب کننده و کاریزماتیک باشد. از نظر شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی خواهان این است که از او قدردانی شود، ولی دوست ندارد توجه دیگران را به خود جلب کند. از دیگر صفات تیپ شخصیتی INFJ می‌توان به مستقل بودن و متفکر بودن این تیپ شخصیتی اشاره کرد. تیپ شخصیتی INFJ برای استنباط‌ های خود ارزش زیادی قائل است، حتی اگر مورد تایید دیگران نباشد. به سبب همین پندارها شخصیت INFJ کمی لجوج به نظر می آید و چون عزم راسخی دارد، معمولاً رهبرخوبی به شمار می‌آید. تیپ شخصیتی INFJ معمولاً مورد احترام مردم است. اگر چه تیپ شخصیتی INFJ به توافق و هماهنگی با دیگران علاقه دارد، ولی معمولاً دوست دارد نظرش ارجحیت داده شود. از نظر شخصیت شناسی خصوصیت تیپ شخصیتی INFJ این است که در تصمیم گیری، اول فکر کرده، موضوع را مورد بررسی قرار میدهد و سپس دست به کار می‌شود. همین عامل سبب می‌شود تا تیپ شخصیتی INFJ کمتر بی گدار به آب بزند. اما در هنگام تفکر، فقط می تواند روی یک موضوع متمرکز شود. شخصیت پیچیده‌ی تیپ شخصیتی INFJ باعث شده تا ضمن اینکه با احساس است، سختگیر هم باشد و به همین علت می‌تواند با افراد سخت گیر به راحتی کنار بیاید.

در بررسی گزارش این تیپ شخصیتی در تست MBTI به درصدهای نتایج گزارش شده در نمودار هر بخش از فاکتورهای چهارگانه تست MBTI توجه داشته باشید. (درصد درونگرایی در برابر برونگرایی ، درصد حسی بودن در برابر شهودی بودن، درصد منطقی بودن در برابر احساسی بودن و درصد قضاوتی بودن در برابر دریافت گرا). هرچه این درصد ها در این آزمون شخصیت شناسی اختلاف بیشتری نسبت بهم داشته باشند، میتوان گفت تفسیر گزارش شده تست MBTI از نظر شخصیت شناسی به شخصیت فرد نزدیکتر است و هرچه این درصد ها به یکدیگر نزدیکتر باشند، میتوان گفت در تفسیر گزارش شده این تست روانشناسی ، مواردی را مشاهده خواهید کرد که با شخصیت فرد انطباق کامل ندارد. این دلیل بر ضعف تست MBTI نیست. بلکه بیانگر نزدیک بودن ترجیحات فرد می باشد.

سازگاری تیپ شخصیتی INFJ با دیگر شخصیت های MBTI

نکاتی در مورد رفتارهای تیپ شخصیتی INFJ درمحیط کار

تیپ شخصیتی INFJ بسیار کمالگرا است و هدفهای بلند مدت بسیاری دارد. تیپ شخصیتی INFJ دوست دارد ببیند که اهدافی که تبیین کرده، به خوبی عملی می‌شود. به همین سبب، عزم راسخی در بالفعل کردن آرمانها و آرزوهایش دارد. تیپ شخصیتی INFJ از شکست نمی‌هراسد و با تمرکز بالا به خواسته‌هایش فکر کرده، آنها را عملی می‌کند. از نظر شخصیت شناسی بدلیل درونگرا بودن ، تیپ شخصیتی INFJ دوست ندارد توجه دیگران را به خود جلب کند، اما چون معمولاً خواسته هایش در جهت منافع عمومی است، مورد حمایت مردم قرار می‌گیرد. شخصیت INFJ از ناکامی نمی‌هراسد و می‌تواند از شکست‌هایش درس بگیرد. اگر می خواهید در مورد نحوه رفتار این تیپ در کارهای تیمی بیشتر بدانید به مقاله عملکرد تیمی شخصیت INFJ در تیم سازی مراجعه کنید.


نقاط قوت کاری تیپ شخصیتی INFJ

تیپ شخصیتی INFJ اگر از پروژه‌ای حمایت کرده و بر  آن تمرکز کند، معمولاً به سر انجام می‌رسد. از نظر شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی بسیار خلاق و هدفمند است و چون قاطعیت زیادی دارد اگر با مهارت‌های سازمانی همراه شود، برای سازمان او بسیار مفید خواهد بود. داشتن شهود بالا به تیپ شخصیتی INFJ کمک می‌کند تا دید جامع و کلی نسبت به کارها و مسائل داشته باشد. از سویی دیگر تیپ شخصیتی INFJ بسیار همدل است و نیازهای اطرافیانش را به راحتی پیش بینی می‌کند. این امر تیپ شخصیتی INFJ را در درک مسائل پیچیده نیز کمک می‌کند. تیپ شخصیتی INFJ معمولاً به نیازهای جامعه توجه زیادی دارد و  از نظر شخصیت شناسی نسبت به کاری که بر عهده‌ی او گذاشته می‌شود، بسیار مسئولیت پذیر است.


نقاط ضعف کاری تیپ شخصیتی INFJ

تیپ شخصیتی INFJ خود را از رقابت مبرا می‌داند و اعتقادی به رقابت ندارد. همین امر باعث می‌شود تا شخصیت INFJ شرایط چالشی را نپذیرد. از نظر شخصیت شناسی ، اگر تیپ شخصیتی INFJ به کاری اعتقاد نداشته باشد، یا آن را نمی‌پذیرد و یا رغبتی در کار از خود نشان نمی‌دهد. تیپ شخصیتی INFJ نمی‌تواند نیروهای زیر دست خود را در هر شرایطی مدیریت کند و در مدیریت بیشتر استعداد مدیریت کاریزماتیک را دارا می باشد. تیپ شخصیتی INFJ در انتقال ایده‌های خود به دیگران، دچار مشکل می‌شود. تیپ شخصیتی INFJ در خصوص اولویت بندی براساس مصالح سازمان هم مشکل دارد مگر اینکه اولویت های سازمان با اصول شخصی وی همراستا باشند.

در مقاله ویژگی های رهبری تیپ شخصیتی INFJ می توانید در مورد نحوه مدیریت این تیپ بیشتر بخوانید.

نکاتی برای نگه داشت تیپ شخصیتی INFJ

مواردی که می‌تواند برای تیپ شخصیتی INFJ رضایت شغلی به همراه داشته باشد:

 • تیپ شخصیتی INFJ باید بتواند به صورت مستقل روی پروژه‌ها کار کند و محیط دوستانه‌ای در محل کار حکم فرما باشد.
 • از نظر شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی باید بتواند در جایگاهی قرار بگیرد که به افراد در جهت رشد و تعالی کمک کند.
 • شخصیت INFJ کاری که می‌کند باید با باورها و پنداره‌های شخصی‌اش هماهنگی داشته باشد.
 • تیپ شخصیتی INFJ باید مطمئن شود که کار‌های او مثمر ثمر بوده و توانسته به افراد کمک کند.


مشاغل مناسب تیپ شخصیتی INFJ

گروه آموزش و خدمات اجتماعی برای تیپ شخصیتی INFJ

تیپ شخصیتی INFJ می‌تواند توانایی‌های افراد را به سرعت بشناسد و به آنها کمک کند تا این پتانسیل‌ها را به مرحله ی ظهور برسانند. تیپ شخصیتی INFJ دوست دارد به افراد کمک کند تا بهترین خود باشند. تیپ شخصیتی INFJ به دلیل شهودی که دارد می‌تواند افراد را درک کند و مشاور خوبی برای آنها باشد. برخی از این مشاغل عبارتند از:

 • مشاور شغلی و تحصیلی
 • معلم
 • مربی مهد کودک
 • مربی مراکز استثنایی‌ها
 • کتابدار
 • روانشناس


گروه هنر، نویسندگی و طراحی برای تیپ شخصیتی INFJ

تیپ شخصیتی INFJ ، از هنرخلاقانه، لذت زیادی می‌برد.از نظر شخصیت شناسی ، تیپ شخصیتی INFJ هنر، موسیقی، رقص و ادبیات را تحسین می‌کند و ممکن است در این رشته‌ها استعداد‌هایی نیز داشته باشد. شخصیت INFJ اگر بتواند در این مشاغل مشغول به کار شود، بسیار از آن لذت خواهد برد. برخی از این مشاغل عبارتند از:

 • هنرمند
 • نمایشنامه نویس
 • نویسنده
 •  فیلمساز
 • ادیتور فیلم


گروه‌های مذهبی برای تیپ شخصیتی INFJ

تیپ شخصیتی INFJ همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، می‌تواند پتانسیل‌های هر فرد را تشخیص دهد و پیدا کند. همین خاصیت شخصیت INFJ باعث می‌شود به مردم کمک کند تا درک بهتری از دنیا داشته باشند. نظم و ترتیب درونی تیپ شخصیتی INFJ به آنها کمک می‌کند تا نسبت به مقررات مذهبی پایدار بمانند. برخی از این نقش‌ها عبارتند از:

 • مربی پرورشی


گروه مراقبت‌های بهداشتی برای تیپ شخصیتی INFJ

احساس همدلی که در تیپ شخصیتی INFJ قرار دارد، آنها را به خدمتگزاران خوبی در گروه مراقبت‌های بهداشتی تبدیل کرده است. مشاغلی مثل پزشکی و پرستاری ممکن است از نظر شخصیت شناسی خیلی با روحیه‌ی این تیپ شخصیتی جور در نیاید، زیرا نمی‌توانند به جزئیات دقت داشته باشند. برخی از مشاغل مناسب تیپ شخصیتی INFJ در این گروه عبارتند از:

 • مدیریت اجرایی در قسمت بهداشت و درمان
 • ماساژ درمانگر
 • مشاور بهداشت روانی
 • مربی بهداشت جامعه
 • متخصص تغذیه


نکاتی در مورد انگیزش تیپ شخصیتی INFJ

شخصیت INFJ بسیار به انتقاد حساس و زود رنج است. صمیمیت و همدلی او باعث می‌شود تا برای دوستان و همکارانش هر کاری بکند. از نظر شخصیت شناسی به دلیل درونگرایی این تیپ شخصیتی در بیان خواسته‌هایش بسیار با مشکل روبرو است. دوستان کمی دارد اما می‌تواند با آنها بسیار صمیمی شود. تیپ شخصیتی INFJ خود را در قبال اتفاقات و پیشامدها بیش از حد مسئول می‌داند و همین مسئله می‌تواند برای او مشکل ساز باشد.

تیپ شخصیتی INFJ کارهای فکری و ذهنی را بیشتر از کار‌های بدنی دوست دارد برای همین تفریحات ذهنی از قبیل مطالعه یا سینما یا داشتن فرصتی برای رسیدگی به امورات خلاق یا کارهای خود، برای این شخص اهمیت بیشتری دارد. از نظر شخصیت شناسی برای جلب رضایت تیپ شخصیتی INFJ ، باید فرصتی ایجاد کنید تا برای کسانی که دوستشان دارد وقت بیشتری بگذارد و بتواند به آرمانهای شخصی خود بپردازد.


پیشنهاداتی برای توسعه فردی تیپ شخصیتی INFJ

 • تیپ شخصیتی INFJ باید سعی کند در کارها عجله نکند تا بتوانید جزئیات را بهتر درک کند و فشار را از روی خودش بردارد.
 • تیپ شخصیتی INFJ باید سعی کند ایده‌آل گرایی و کمالگرایی را در زندگی خود کم کند و سعی کند به سوی تعادل پیش برود.
 • شخصیت INFJ باید بیاموزد که درونگرا بودن خود را زیر سوال نبرد، سعی کند از آن لذت ببرد و وقت خود را صرف نوشتن و ایده پردازی کند.
 • تیپ شخصیتی INFJ باید سعی کند نظرات خود را با آرامش بیان کند تا دیگران هم نظرات او را بشنوند.
 • تیپ شخصیتی INFJ باید تلاش کند خجالت و مراعات بیش از حد دیگران را کنار بگذارد.
 • شخصیت INFJ باید تلاش کند کنترل بر روی زندگی را کم کند زیرا همه چیز و همه کس قابل کنترل نیست.


رمز موفقیت یک شخصیت INFJ توجه به جزئیات، انعطاف پذیر بودن است.


تعاملات و تیم سازی با توجه به ویژگیهای تیپ شخصیتی INFJ

روحیات مشابه با تیپ های شخصیتی تست MBTI

تیپ های شخصیتی تست MBTI که در لیست زیر آمده اند از نظر ارزش‌ها، حل مسئله و نگرش کلی به کار شبیه شخصیت INFJ ها هستند. این تیپ های شخصیتی MBTI لزوماً بر سر همه‌ی مسائل با شخصیت INFJ ها توافق ندارند و هیچ ضمانتی برای کنار آمدن تیپ شخصیتی INFJ با تیپ‌های شخصیتی تست MBTI ذکر شده در پایین نیست. اما به تفاهم رسیدن این تیپ های شخصیتی تست MBTI با تیپ شخصیتی INFJ آسان است و به طور کلی دیدگاه مشابهی دارند.

INFP، ENFJ، ISFJ

تفاوت الهام بخش تیپ های شخصیتی تست MBTI

تیپ های شخصیتی تست MBTI که در زیر آمده اند، از نظر شخصیت شناسی بسیار با شخصیت INFJ ها متفاوت هستند، اما تیپ شخصیتی INFJ ها ممکن است کار کردن با این تیپ های شخصیتی تست MBTI را به راحتی بپذیرند. زیرا برای تیپ شخصیتی INFJ فرصتی مناسب برای رشد را فراهم می نمایند. در روابط کاری بین شخصیت INFJ ها و این تیپ های شخصیتی تست MBTI باید تعادل مناسبی بین فرصت‌ها و مشترکات فراهم شود تا تجربیات و  دیدگاهها راحت تر به اشتراک گذاشته شوند.

ISFP، INTP، INTJ، ENFP

مکمل بالفعل تیپ های شخصیتی تست MBTI

تیپ شخصیتی INFJ ممکن است در ابتدا با تیپ های شخصیتی تست MBTI زیر نقاط مشترکی نیابد، اما وقتی بیشتر همدیگر را می‌شناسند به نقاط مشترک زیادی می‌رسند و ممکن است برای هم آموزگاران خوبی باشند. اگرچه ممکن است تیپ های شخصیتی تست MBTI زیر ، شخصیت INFJ ها را در ابتدا به عنوان همکار نپذیرند، اما روابط آنها دارای نقاط بالفعل همکاری زیادی خواهد بود تا از یکدیگر یاد بگیرند و پیشرفت کنند.

ISTJ، ESFJ، ENTP، ENTJ

متضاد چالشی تیپ های شخصیتی تست MBTI

تیپ های شخصیتی تست MBTI زیر از نظر شخصیت شناسی بیشترین پتانسیل تضاد شخصیتی و برخورد را با تیپ شخصیتی INFJ دارند. اما بهترین فرصت برای رشد آنها نیز هستند. از آنجایی که این تیپ های شخصیتی تست MBTI به صورت پایه‌ای با شخصیت INFJ ها در تضاد هستند، در ابتدا رابطه با آنها بسیار سخت خواهد بود. اما همین اختلاف ارزش‌ها و نقاط قوت آنها که نقاط ضعف تیپ شخصیتی INFJ ها نیز هست، به رشد این تیپ های شخصیتی تست MBTI و تیپ شخصیتی INFJ کمک زیادی خواهد کرد. اگر این گروه بتوانند روابط سالم کاری برقرار کنند به یکدیگر بسیار کمک خواهند کرد.

ISTP، ESTP، ESTJ، ESFP

چرا افراد با یک تیپ شخصیتی در تست MBTI  با هم متفاوتند؟

مطالبی که در مورد این تیپ شخصیتی MBTI  مطالعه نمودید، مربوط به لایه شخصیت این فرد بود. ممکن است در محیط کار دو تیپ شخصیتی مشابه رفتارهای گوناگونی را از خود بروز دهند. برای درک صحیح از این تفاوت ها باید از تست های لایه رفتار استفاده کنید. مناسب ترین پرسشنامه رفتار برای درک بهتر تفاوت ها،  تست دیسک باگزارش کامل است.

اگر تیپ شخصیتی شما INFJ است شاید برایتان مقاله لیست افراد مشهور با تیپ شخصیتی INFJ و مقاله لیست شخصیت های داستانی با تیپ شخصیتی INFJ جالب و خواندنی باشد تا متوجه شوید به چه افرادی شبیه هستید.