استفاده از تست های روانشناسی در انتخاب کارمندان

1397/07/13 9:18 PM - 3 سال قبل


تست های روانشناسی دارای قابلیت مقایسه استاندارد بین کاندیداهای استخدامی هستند. بسیاری از شرکت ها از تست های روانشناسی در فرآیند استخدام خود استفاده می کنند. ثابت شده است که تست های روانشناسی دارای روایی و پایایی و اعتبار بیشتر و بهتری نسبت مصاحبه های شغلی هستند. زیرا تست های روانشناسی استخدامی بی‎طرف، عادلانه و عاری از تعصبات و تبعیض‎ها اند.

چرا تست روانشناسی برای استخدام ضروری است؟

با توجه به اینکه برای انتخاب کارمند مناسب مصاحبه شغلی شایع ترین روش غربالگری افراد است، ولی محدودیتهای خاص خودش را هم دارد. انجام مصاحبه هزینه بر است و مشکلاتی را هم به دنبال دارد. معمولاً مصاحبه استخدامی بدون تکنیک های مصاحبه روش غیر معتبری به شمار می رود. زیرا مصاحبه شغلی تحت تاثیر تعصبات شخصی، تبعیض و طرز فکر شخصی مصاحبه کننده قرار می‎گیرد. در نتیجه به خاطر معایبی که دارد شرکت‎ها از تست روانشناسی برای کمک انتخاب مناسب تر استفاده می‎کنند.

تست روان شناسی یک شیوه استاندارد و بی‎طرف برای سنجش نمونه رفتاری است که براساس آن در مورد رفتار آتی یا عملکرد فرد در شرکت نتیجه‎گیری می‎شود.

لینک استفاده از تستهای مخصوص استخدام برای سازمان ها

تست روانشناسی برای استخدام چه چیزی را برای ما مشخص می کند؟

از تست های روانشناسی‎ برای سنجش سطح کمی توانایی ها ، شایستگی‎ها ، علائق ، هوش و شخصیت فرد استفاده می‎شود. با کمک تست های روانشناسی ، امکان تشخیص میزان تعامل و ارتباط فرد با دیگران وجود دارد و خصوصیات شغلی فرد کاملاً مشخص می شود. استفاده از تست های روانشناسی برای استخدام روز به روز در حال گسترش است ولی با وجود این‎ ارزش آن‎ها به خوبی درک نشده است، تست های روانشناسی با ارزش‎ترین منابع اطلاعاتی در مورد کاندیداهای شغلی به شمار می‎روند.

از تست های روانشناسی برای استخدام برخلاف جوامع غربی در ایران زیاد استفاده نمی شوند. اما استفاده از آن ها منافع زیادی دارد. در ایران به صورت موردی دیده شده که فقط در گزینش کارمندان رده های بالا و یا با مهارت های خاص از تست های صلاحیت شغلی استفاده شده است. در این تست ها نمونه مشکلات یا وظایف کوتاهی در اختیار فرد قرار می گیرند که برای حل آن ها نیاز به مهارت های مشابهی دارد که در شرایط واقعی آن شغل به کار گرفته می‎شوند.

کاربرد تست های روانشناسی در استخدام

از تست های روانشناسی در دنیای کسب و کار برای سه هدف استفاده می‎شود: 

1) گزینش و جایگزینی کارمندان جدید

2) ارزیابی پتانسیل کارمندان برای ترفیع شغلی و جانشین پروری

3) مشاوره شغلی و استعدادیابی به کارمندان. 


این تست‎ها گاهی اوقات هم‎چنین در گزینش کارمندان برای اهداف آموزشی و در ارزیابی کاندیداها برای انتقال شغلی نیز استفاده می‎شوند.

تست های استخدام کدام ها هستند؟

تست های روانشناسی که به منظور گزینش در استخدام استفاده می شوند بر چند نوع هستند. تست های هوش، تست های شخصیت، تست های بررسی علایق ، تست های شایستگی خاص، تست های موفقیت ، تست های عملکرد و تست های قلم و کاغذی.

تست های هوش برای ارزیابی توان ذهنی کاندیدا است. بنابراین در سنجش این نکته مفید است که آیا او در کار مورد نظر از سطح هوشی لازم برخوردار است یا خیر.

تست های شایستگی خاص توانایی بالقوه کاندیدا را در یادگیری یک کار خاص، اگر تحت آموزش صحیح قرار گیرد، می سنجند. انواع مختلفی از شایستگی ها را می تواند سنجید از جمله ریاضی، مسائل کاربردی، مکانیکی، موسیقی، روزنامه‎نگاری و غیره.

تست های عملکرد در رابطه با نحوه کار با مواد خام و ابزار هستند در حالیکه در تست‎های قلم و کاغذی فرد باید جواب سوال‎های نوشته شده را مشخص کند.

تست های کارآیی یا موفقیت ، میزان تسلط بر مهارت های لازم برای شغل مورد نظر را ارزیابی می کنند. 

تست های شخصیت جنبه‎های ثبات عاطفی، رفتار و منش اجتماعی و ویژگی‎های مختلف شخصیتی را بررسی می‎کنند.

این تست ها می‎توانند به یک شکل بی‎طرف در خصوص توانایی‎های خاص کاندیدا اطلاعات اضافی به دست دهند که به تنهایی توسط مصاحبه شناسایی آن‎ها مشکل است. اما باید یادآور شویم که تست های روانشناسی تنها یکی از ابزارهای گزینش به شمار می‎روند و جای مصاحبه را نمی توانند بگیرند. این تست ها تکمیل کننده مصاحبه های شغلی هستند. پیشنهاد می شود ابتدا از افراد این آزمون ها و تست های گرفته شود و بعد به مصاحبه دعوت شوند.

آینده استفاده از تست های روانشناسی در استخدام چیست؟

استفاده از تست های روانشناسی در استخدام در ایران برای فرآیند استخدام محبوبیت رو به رشدی به دست آورده است. این تست ها اگر به درستی استفاده شوند، می توانند باعث کاهش هزینه های گزینش با کم کردن تعداد داوطلب‎های زیاد شغلی به تعداد کمتر شوند؛ به عنوان مثال، تست های هوش می توانند محدودیتی را شامل شوند که افراد پایین‎تر از آن حد استاندارد از غربال فرآیند استخدام رد نمی شوند. ترکیب این تست ها با مصاحبه‎ می‎تواند بسیار مفید عمل کند و باعث کاهش انتصاب افراد پایین تر از استانداردهای مورد نظر به کارهای مختلف شود.


مصاحبه و استخدام مدیریت استعداد کارگاه مهارت های نرم منابع انسانی پنل ارزیابی سازمانی و گروهی


برای ثبت نظر بایستی ابتدا وارد شوید.


مقالات پیشنهادی


آزمون های مرتبطپر بازدیدترین ها