تست دیسک چطور کاندیداهای برتر شغلی را مشخص می کند؟ (قسمت اول)

1397/07/19 3:57 PM - 8 ماه قبل


آیا می‎ توانید پاسخ های رفتاری که مدیران برتر شما دائما و به شکل طبیعی از خود نشان می دهند را شناسایی کنید؟ در مورد فروشنده های برترتان یا معاون های اداری چطور؟

آیا می توانید رفتارهایی را شناسایی کنید که به نظر مسبب عملکرد بد در سازمان شما هستند؟ اگر به شکل متفاوتی این رفتارها انجام می گرفت، آیا از روند خود خارج و به سمت مسیر موفقیت شرکت سوق داده می شدند؟

صحبت ما در خصوص مفاهیم پیچیده ای نیست بلکه موضوعاتی مانند کارایی، خودانگیزگی، استقلال، رفتار خودمانی، اشتیاق به کار، اطمینان به خود را مد نظر داریم.

تست دیسک یکی از محبوب ترین تست های روانشناسی است که در هر سازمانی با هر وسعتی و در تمامی حوزه های شغلی سراسر جهان استفاده می شود. تست دیسک اطلاعات بی طرفی در اختیار شما قرار داده و به شما اجازه می دهد در شرکت خود بعضی از ویژگی های شخصیتی مشترک حاضر در افراد دارای سطح عملکرد شغلی بالا و پایین را شناسایی کنید.   

شما می توانید از اطلاعات تست دیسک در فرآیند استخدام خود نیز استفاده کنید. و به هرحال توصیه ما این نیست که آن را به شکل انحصاری به عنوان یک ابزار غربالگری کاندیداها پیش از استخدام استفاده کنید چون تست دیسک یک مهارت خاص، شایستگی یا توانایی را براساس یک شغل به خصوص نمی‎ سنجد و به عقیده ما اضافه کردن تست دیسک در فرآیند های استخدام و مدیریت شما فرصت های هیجان انگیزی را برای بهبود عملکرد فراهم می کند و بهتر است انجام این آزمون همراه با آزمون نئو و MBTI  و حتی هوش هیجانی برگزار شود.

نحوه عملکرد تست دیسک

ویلیام مولتون مارستون، یکی از روانشناسان دانشگاه هاروارد در اوایل قرن نوزده و یکی دیگر از روانشناسان مطرح معاصر با فروید و یونگ بود. با آن‎ که این دو نفر سخت در حال مطالعه در خصوص روانشناسی نابهنجاری بودند، دکتر مارستون تلاش های خود را صرف درک پاسخ ها و عواطف طبیعی فردی کرد. او تست دیسک را به وجود آورد، مدلی که درک آن ساده است و پاسخ های عاطفی متداول یک فرد را نسبت به موارد درک شده از محیط و نیازهای اطرافش نشان می دهد.

در اصلی ترین حالت خود، تست دیسک حول دو محور شکل می گیرد. محور عمودی انرژی یا فعالیت یک فرد را منعکس می کند. یک فرد سریع نسبت به صریح بودن گفتار و اطمینان از خود گرایش دارد، در حالی که فرد با سرعت کم، بیشتر متفکر است و با دقت عمل می کند. محور افقی احساساتی از تردیدگرایی تا پذیرش را در بر می گیرد، به نحوی که تردیدگرایی نشان دهنده بدبینی بیشتر به افراد و پذیرش نشان دهنده اعتماد بیشتر به سایرین است.

این دو محور به همراه همدیگر ویژگی های خصوصیتی چهار سبک رفتاری را نشان می دهد یعنی: تسلط (نفوذ)، تاثیرگذاری، باثبات و وظیفه شناسی.

چون آزمون دهندگان می توانند تست دیسک را سریعاً فرا بگیرند، بسیاری از افراد با وجود تمام مزایایی که این آزمون دارند، تصمیم به عدم استفاده از آن می گیرند.


برای نشان دادن قدرت بی نظیر این مدل شخصیت شناسی، ما به طور خلاصه ولی با ذکر نکات مهم، تست دیسک را در ادامه مطلب شرح داده ایم. شما متوجه خواهید شد پاسخ های کاندیداها با کدام مواردی که برای عملکرد موفق شغلی لازم است، تطابق دارد. علاوه بر این، تست رفتارشناسی دیسک اطلاعاتی در اختیار شما برای استفاده فراتر از تصمیم برای استخدام قرار می دهد. در ادامه متوجه خواهید شد که اطلاعات به دست آمده از نتیجه تست دیسک چقدر برای شرکت شما مفید است.


تسلط گرا

گروهی از افرادی که الگوی رفتاری آن ها بیشتر از همه تحت تاثیر عامل تسلط قرار دارد:

  • افرادی سریع و شکاک نسبت به مردم و موقعیت اطراف خود
  • مشکلات را با اطمینان و سریعا رفع می کنند
  • یک مسیر فعالانه و مستقیم را برای کسب نتایج در پیش می گیرند

چون این تیپ افراد به واسطه عمل و چالش انگیزه پیدا می کنند، سریعاq می توانند بی تاب شوند و برای حل مشکلات مهم نیاز به فرصت های مداوم دارند. در جلسات و بحث ها، آنها باید بدانند انتظار از چه چیزی می رود و بر روی راه حل ها باید تمرکز کنند تا مشکلات.

اگر سطح تسلط آن ها مشکل آفرین شود، آن ها باید نسبت به صبوری تشویق شوند و باید قبل از عمل در مورد مشکلات جدید با دقت فکر کنند. در غیر این صورت، ممکن است در تصمیم گیری عجله کنند و باعث بروز مشکل برای سازمان یا تیم کاری شما شوند.

شکلی که یک فرد سلطه گرا خود را به آن صورت نشان می دهد به نحوه ترکیب رفتار او با دیگر رفتارها بستگی دارد.    

رفتار سلطه گرایانه زمانی که با عوامل با شدت کمتری ترکیب شود، طعم جدیدی به خود می گیرد. هرچه شدت هرکدام از دسته های زیر بیشتر باشد، این ویژگی های شخصیتی برجسته تر خواهد بود:

  • کارایی (D>I)

رفتار با شدت بالای تسلط گرایانه در ترکیب با شدت کمی از تاثیرگذاری باعث ایجاد محرکی برای کارایی و بهره‎وری می شود. این شخص واقع گرا است و به شکل موثر، شایسته و خلاقانه کار خود را انجام می دهد که برای حفظ تیم در مسیر خود و دستیابی به نتایج عالی است.

گرچه، زمانی که کارآیی باعث شود یک فرد با این آشفتگی روبرو شود که برای کسب نتایج باید کارها را چطور و به چه دلیلی سریع تر انجام دهد، جزئیات کار از نظر خواهند افتاد و کیفیت نهایی کار تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

  • خودانگیزی (D>S):

زمانی که رفتار سلطه گرایانه از باثبات بودن بیشتر شود، کارمند سطح بیشتری از خودانگیزی را نشان خواهد داد. این دسته از افراد می توانند بدون آموزش سریعاً فکر و عمل کنند چون آن ها خودشان قادر به برنامه ریزی و ایده پردازی های جدید هستند. در یک مجموعه تیمی، افراد دارای توانایی خودانگیزی قدرت موفقیت بیشتری در اختیار تیم می گذارند که باعث کارآیی و بهره وری بیشتر می شود.

جنبه منفی خودانگیزی این است که می تواند باعث ایجاد ناسازگاری و خشم در گروه به علت صبر کم، نبود حس هم دردی یا نبود اعتماد به اعضایی از تیم شود که همگام با دیگران نمی توانند حرکت کنند.

  • استقلال (D>C)

عضوی از تیم که بیشتر از حس وظیفه شناسی، تسلط گرایی را نشان می دهد یک نوع حس استقلال در خود دارد و در نتیجه ترجیح می دهد به تنهایی کار کند، قوانین خاص خود را داشته باشد، در برابر مافوق خود یا فرامین سرسختی و مقاومت نشان می دهد و نسبت به چیزی که می تواند به تنهایی به دست آورد فخر می فروشد.

در نگاه اول، ممکن است از وجود چنین ویژگی شخصیتی ناراحت و آشفته شوید. گرچه، استقلال می تواند باعث پرورش حس خود اتکایی، خود تنظیمی و یک آزادی در تولید و نوآوری شود. افراد مستقل می توانند به دوری تیم از رکود کمک کنند تا زمانی که در تیم جزو افراد جنگ طلب، خودخواه یا کسانی که نمی توانند از کسی جز خودشان چیزی یاد بگیرند، به شمار نروند. 

در قسمت های بعدی این مقاله به ابعاد ترکیبی در تست دیسک خواهیم پرداخت. لینک قسمت دوم و لینک قسمت سوم همین مقاله در دسترس شماست.


دیسک توسعه فردی مصاحبه و استخدام سامانه مدیریت استعداد نوتریکا منابع انسانی


برای ثبت نظر بایستی ابتدا وارد شوید.