آپولو

نماد: ساز و كمان

ويژگيهاي شخصيتي

·  مردي كه كهن الگوي آپولو در او بيدار شده، به راحتي در اين جهان زندگي مي كند.

·  ويژگيهايي دارد كه به سادگي تاييد و توجه ديگران را جلب مي كند و باعث موفقيتش مي شود.

·  هر چيزي كه با قانون و نظم سر و كار دارد به او مربوط مي شود.

·  او مبیًن علاقه يونانيان به امور قابل فهم، معين و قابل سنجش و پرهيز ايشان از مسائل تخيلي، نامفهوم و بدون شكل است.

·  آپولوها افرادي متعهد، مقرراتي و مبادي آداب و هميشه مرتب و منظم هستند.

·  به قوانين و مقررات اجتماعي احترام مي گذارند.

·  سختكوشي و اراده جزء لاينفك اين افراد مي باشد.

اسطوره آپولو

آپولو فرزند زئوس است. او بعد از زئوس درمقام دوم اهميت و رتبه در ميان نمادهاي يوناني قرار مي گيرد. او را به شكل مردي خوش سيما و جوان با موهايي بلند طلايي و بدون ريش، با هيكلي قوي ترسيم كرده اند. او نماد خورشيد و هنر موسيقي است، به پيش گويي مي پردازد و در تيراندازي با كمان مهارت دارد. او قانونگذار و مجازات كننده بدكاران است.

كهن الگوي آپولو

آپولو شخصيتي را نمايش مي دهد كه خواهان توضيحاتي روشن است، دوست دارد در مهارت هاي مختلف به استادي برسد، نظم و هماهنگي برايش ارزش دارد و ترجيح مي دهد به سطح توجه كند تا عمق. بيشتر دوست دارد فكر كند تا اين كه احساس خود را به كار بيندازد، از راه دور نظاره گر باشد تا نزديك و ارزيابي هايي عيني داشته باشد تا درك شهودي.

پرورش آپولو

در فرهنگ پدر سالار، ويژگيهاي آپولويي از كودكي در پسران پرورش داده مي شود. از دوران پيش از كودكستان از كودكان خواسته مي شود كه فكر كنند و پاسخ هايي منطقي بدهند. براي پرورش ويژگيهاي آپولويي ممكن است فرد نياز به كمك داشته باشد تا ياد بگيرد چگونه زمان، پول و وظايف خود را مديريت كند. در قلمرو آپولو، تحصيلات و تمرين به موفقيت منجر مي شود.

والدين

مادران پسران آپولويي از به دنيا آوردن چنين پسري خوشحال و راضي اند، چون بعدها دستاوردهاي او را به خود نسبت مي دهند و به اين دستاوردها افتخار مي كنند. پسر آپولويي به خاطر شباهت زياد و يكي بودن با پدر مورد تاييد اوست. او آينه ي تمام نماي پدر و مادر و ارزش هاي مورد علاقه ي آنهاست. ممكن است براي پيروز شدن فشار زيادي را تحمل كند. نياز به برنده شدن براي رسيدن به محبت پدر و مادر باعث مي شود اضطراب و تنش نيز به مشكلات او افزوده شود.

دوران كودكي

پسران آپولويي كودكي برون گرا و بسيار كنجكاو هستند كه از دنياي اطراف لذت مي برد. او دوست دارد نام هر چيزي را بداند. او در كودكستان يكي از كودكاني است كه در كارهاي گروهي شركت دارد. معمولا ديگران دوست دارند او بهترين دوست شان باشد. در ورزش هاي گروهي يا بهترين است يا يكي از بهترين هاست. به نظر مي رسد كه ساعتي دروني دارد و مي داند چه كاري براي امروز و چه كاري براي فردا مناسب است. هميشه رك و روراست است.

دوران بلوغ

اگر تنش و اضطراب توان او را نكاهد، به خوبي مي تواند به هدف هايي كه براي خود تعيين كرده برسد. معمولا وظايف نيمه اول زندگي كه موفقيت در جهان بيرون و در كار براي مردان آپولويي روان و راحت است. بلوغ براي پسر آپولويي زمان عصيان و نافرماني نيست و تلاطم هاي عاطفي جنسي زيادي ندارد و ديگران چنين نشانه‌هايي را در پسران آپولويي نمي بينند.

دوران تحصيل

در دوران تحصيل هميشه جزو شاگردان ممتاز بوده اند و هميشه مورد علاقه اولياي مدرسه و اصولاً مبصر كلاس بوده اند. در مدرسه معمولاً رهبر گروه و يا كاپيتان تيم هستند. در سر كلاس در رديف جلو و درست مقابل ديد معلم مي نشينند.

شغل و حرفه

مرد آپولويي در دنياي كار كاملا پيشرو و موفق است. او به راحتي در كار خود به شكلي عالي عمل مي كند، به دليل اين كه او فردي واقع گراست، هدف هاي واقعي دارد و مي تواند مطابق برنامه ريزي هايش گام به گام به سوي اين هدف ها حركت كند. آنها توانايي دارند روابطي دوستانه و همزمان پر از رقابت با همكاران شان ايجاد كنند. اين افراد اين توانايي را در خود مي بينند كه در هر زمينه اي كه وارد مي شوند با تلاش درازمدت در آن زمينه به استادي برسند. مشاغلي چون پزشكي، حقوق. آپولو يكي ديگر از كهن الگوهايي است كه ميان پزشكان رايج است. پزشكاني كه آپولويي هستند در تشخيص بيماريها مهارت فوق العاده اي دارند، چون مي توانند خيلي خوب روي فرضيه ها كار كنند.

·  مناسب براي نقش جانشين يا نفر دوم

·  تمركز بر روي انجام كار

·  علاقمند به فعاليت‌هاي تيمي

·  مناسب براي رشته‌هايي نظير پزشكي و حقوق

·  در سازمان‌هاي بزرگ به راحتي كار مي‌كند

·  علاقمند به تاييد مدير و اجراي دستورات او

رابطه با مردان

معمولا خيلي راحت با مردان ديگر ارتباط برقرار مي كنند، ولي با كسي كاملا صميمي و نزديك نمي‌شود. به دنبال ارتباط با مردان مسني هستند كه در جايگاه اقتدار قرار دارند و معمولا استاد يا مربي اي در اين جايگاه دارند. آنها با بده بستان هاي مرسوم در روابط راحت اند، استعداد مذاكره دارند و به قول هاي خود وفا دارند. دوست دارند مورد متوجه ديگران باشند. تنهايي را نمي پسندند و معمولا به اندازه ي كافي براي ديگران جا دارند.

رابطه با زنان

مرد آپولويي براحتي عاشق نمي شود و معتقد است كه براي يك رابطه توافق، تمجيد و احترام كافي است معمولا جذب زنهاي مستقل، بالياقت و جذاب مي شود. ممكن است زنها به سادگي او را برادر خود بدانند. كينه و انتقام جويي از ويژگيهايي است كه مي تواند در آپولو نهان باشد. معمولا روابط آنها با هم، چاشني رقابتي نيز دارد.

ازدواج

مرد آپولويي براي ازدواج مناسب است. ازدواج براي آنها مثل وارد شدن به دانشگاه و شروع كاري جديد است. عشق و علاقه، هنگام ازدواج مواردي نيست كه آنها براساس آن تصميم گيري كنند. آنها به دنبال اين هستند كه همسري مناسب و هماهنگ با خود پيدا كنند. معمولا در متن ازدواج و طول زندگي حضور دارند، به ويژه اگر همسر آنها زني منطقي مانند آتنا باشد. در اين صورت هر دوي آنها در اين ازدواج راحت هستند و هر يك برنامه و هدف هاي ديگري را درك مي كند.

فرزندان

آپولو مردها معمولاً يا پدران خوبي هستند يا پدراني خنثي. استانداردهاي منصفانه مي گذارند و به بچه ها پند و اندرز مي دهند. فاصله عاطفي با فرزندان، بزرگ ترين مشكل آنهاست. آنها هرگز فرزندان خود را نوازش نمي كنند. و متوجه عواطف پنهان بچه ها نمي شوند، در واقع رابطه اين افراد با فرزندانشان نيز رابطه اي عاطفي نيست بلكه رابطه اي است در چارچوبها و استانداردهاي تعريف شده.

ميانسالي

سالهاي مياني زندگي مردان آپولويي با بحران همراه است. آنها از نظر احساسي با خانواده ي خود فاصله دارند. معمولا در اين دوره افسردگي به سراغ آنها مي آيد. مرد آپولويي ممكن است در اين دوره احساس كند كه به عنوان يك پدر، شكست خورده است. آنها در دوران ميانسالي به خاطر برآورده كردن توقعات خانواده و فرهنگ حاكم از لحاظ رواني بهاي گزافي ميپردازند، آنها زندگي هاي نكرده بسياري دارند كه باعث مي شود در اين دوران جنبه سركوب شده شان قد علم مي كند.

كهنسالي

مرد آپولويي با دورانديشي و آينده نگري خود در دوران بازنشستگي وضع اقتصادي خوبي دارد. اگر او اهل تجارت بوده باشد، حقوق بازنشستگي او با سرمايه گذاري هايي كه كرده افزايش مي يابد و اگر كارمند باشد، تا زمان بازنشستگي حتما صاحبخانه مي شود.