هرمس (مركوري)

نماد: چوبدستي با دو افعي روي آن

ويژگيهاي شخصيتي

·  انسانهايي با ذهني سريع و پويا هستند كه در زمينه ها و محيطهاي مختلف و شايد متضاد، رفت و آمد دارند.

·  مرد هرمسي فرمانرواي رويدادهاي غير منتظره و خوش شانسي است.

·  اين هرمس است كه حركت، جريان و شروعي دوباره را به ارمغان مي آورد.

·  استاد ابتكار و خلاقيت است، زيبايي و شكوه را دوست دارد و عاشق شب، رويا و خوابيدن است.

·  در حركاتش سريع است، ذهني چابك دارد، روان و ساده سخن مي گويد.

·  مرزها برايش اهميتي ندارند و به سادگي مي تواند از مرزها عبور كرده و از سطحي به سطح ديگر برود.

·  مردان هرمسي بسيار خوش شانس هستند و اتفاقات در اطراف ايشان همواره به صورت هماهنگ و مرتبط و در همزماني كامل اتفاق مي افتد.

·  بسيار باهوشند و سايرين هم در بسياري از موارد و مواقع از هوش سرشار و ذهن تازه آنها متعجب مي شوند.

·  توانايي اين را دارند كه در هر زمان كه فضاي اطراف و جو و محيط، محكم و سرد و غيرقابل تحمل گردد، به راحتي و با شوخي و خنده، آن را راحت و گرم نموده و جو را بشكنند.

اسطوره هرمس

در اسطوره هاي يوناني، هرمس كه در ميان روميان به مركوري(به معني جيوه) شهرت دارد، فرزند زئوس و مايا بود. در افسانه ها آمده كه هرمس از بدو تولد شروع به راه رفتن كرد و با استفاده از لاك لاك پشتي كه كشته بود، چنگ را ابداع كرد و آن را نواخت. موسيقي هرمس پر از شادي، عشق و شيريني است. در غروب آفتاب گاوهاي آپولو را دزديد و كباب كرد و خورد. شب هنگام به گهواره خود بازگشت و معصومانه شروع به بازي كرد.

كهن الگوي هرمس

كهن الگوي هرمس ويژگيهايي مثبت و منفي دارد. نوآوري، ظرفيت ارتباط برقرار كردن و توانايي فكر و عمل سريع را مي توان به شكلي خلاق در راههاي درست يا اشتباه استفاده كرد.

كساني كه اين كهن الگو در آنها فعال است، در دنياي سياست، وسايل ارتباط جمعي و تجارت احساس راحتي مي كنند. آنها تاجران و ارتباط دهندگان در اين جهان هستند و كالا، اطلاعات و فرهنگ ها را از يك مكان به مكاني ديگر منتقل مي كنند.

پرورش هرمس

هرمس هنگام كشف هاي تازه و اتفاق هايي كه به اين كشف ها مربوط مي شود، با ماست. اگر ذهن ما از قبل روي برنامه ي پيش بيني شده و غيرقابل تغييري، تمركز كرده باشد، از كمكها و راهنمايي هاي اين كهن الگو بي بهره خواهيم ماند. به همين دليل هنگامي كه به تعطيلات مي رويم يا حتي وقتي روزي عادي را بدون برنامه و با حس ماجراجويي سپري مي كنيم، از هرمس دعوت مي كنيم تا ما را همراهي كند. هنگامي كه فرصتي براي صحبت كردن مي يابيم يا مي خواهيم با ديگران ارتباط برقرار كنيم، هرمس در كنار ماست.

والدين

مهم است كه چگونه پدر و مادر پسر هرمسي، به بي مسؤوليتي ها و داستانهايي كه او در لحظه مي سازد واكنش نشان مي دهند. پدر و مادر پسر هرمسي بايد به او بفهمانند كه متوجه دروغ هايش مي شوند و تفاوت دنياي تخيلات او را با دنياي واقعيت تشخيص مي دهند. پسر هرمسي همواره تلاش مي كند كه شرايط زندگي را براي مادر و خود بهبود بخشد.

دوران كودكي

كهن الگوي هرمس از روز اول تولد، فعال، خلاق و حقه باز بود. در كودكان هرمسي نيز چنين ويژگيهايي به چشم مي خورد. آنها زود به حرف مي آيند و زود راه مي افتند. اين كودكان كنجكاو و دوست داشتني هستند و دوست دارند هر چيزي را تجربه كنند. آنها اسباب بازيها و هر چيز ديگري كه به دستشان بيفتد را تكه تكه مي كنند. از سنين خردسالي و كودكي به راحتي مي توانند با غريبه ها ارتباط برقرار كنند. خرابكاري و دسيسه و اتفاقي كه توسط آنها ايجاد مي شود معمولاً تقصيرش به گردن ديگران مي افتد و ايشان همواره "بچه خوبه" باقي مي مانند.

دوران بلوغ

پسران هرمسي در بلوغ و نوجواني قوانين رايج براي رسيدن به موفقيت را زير سوال مي برند. آنها دوست دارند در زندگي به هر چه مي خواهند برسند، اما خيلي علاقه ندارند راه رسيدن به هر چيز را مثل بقيه طي كنند.  نوجوان هرمسي محدوده ها و مرزها را آزمايش مي كند و اگر بتواند بدون نگراني اين مرزها را زيرپا مي گذارد. در دوران نوجواني و جواني هرمسي ها ممكن است، از يك شغل به شغل ديگر يا از يك خانه به خانه ي ديگر نقل مكان كنند. ممكن است آنها به دزد يا دروغگويي حرفه اي تبديل شوند.

دوران تحصيل

سالهاي اوليه پيش دبستان و مدرسه براي پسر هرمسي به سهولت طي مي شود. او به راحتي ياد مي گيرد و مدرسه را مكاني قابل رقابت و خوب مي بيند، مگر اينكه از او توقع داشته باشند آهسته و آرام سر جاي خود بنشيند و درس بخواند. هرمسي ها معمولا براي رسيدن به نمره خوب يا تاييد ديگران درس نمي خوانند. اگر هرمسي ها در كاري موفق شوند، دليلش علاقه اي است كه به انجام آن كار به شكلي خلاقانه دارند.

شغل و حرفه

هرمس كهن الگوي سخنوري، دزدي، تجارت و ورزش نيز بود. دوست ندارد هيچ كاري را مطابق نظرات ديگران انجام بدهد. هرمس فرمانرواي تجارت است. مرد هرمسي فردي فرصت طلب و تاجر و مذاكره كننده اي با استعداد است. يك فروشنده يا مذاكره كننده خوب ايده هاي مختلف را با هم تركيب كرده و چيزي نو بوجود مي آورد. او توانايي برقراي رابطه را در كمترين زمان ممكن دارد و به راحتي مي تواند بر روي افراد تاثير بگذارد و هر چيزي را به هر كسي بفروشد. از خريد و فروش و معامله بسيار لذت مي برد، زيرا هر فردي كه براي خريد به او مراجعه مي كند، برايش همچون سرزميني ناشناخته با خصوصيات و جزئيات خاص خود و منحصر به فرد است كه با موفقيت در فروش به آن مشتري، او آن سرزمين را كشف كرده و كاملاً به آن آگاه مي گردد.

·  تنوع شغل

·  استعداد در پيدا كردن راه‌هاي ميان بر

·  نو آور

·  فرصت طلب

·  تاجري موفق و مذاكره كننده‌اي با استعداد

·  روانكاوي خوب

·  فروشندگاني موفق و نو آور

رابطه با مردان

هرمس فرمانروايي است با ويژگيهاي دوستانه محافظ ورزشكاران، تاجران، مسافران، موسيقيدان ها و دزدان است. هرمس زمان زيادي را با مردان ديگر گذرانده است. او مي تواند به سادگي با مردان ديگر ارتباط برقرار كند و با آنها دوست شود. مرد هرمسي به سادگي انعام مي دهد و اگر به سودي برسد، آن را با دوستان خود تقسيم مي كند. مرد هرمسي به سادگي مي تواند با مردان زيادي دوست شود و تعداد دوستان او معمولا زياد است. دوستان مرد هرمسي داراي سلايق و علايق مختلف و متفاوتي هستند.

رابطه با زنان

براي مرد هرمسي ايجاد، برقراري و حفظ رابطه با جنس مخالف تا جايي كه خودش مي خواهد بسيار آسان و راحت بوده و از اين كار لذت مي برد. مرد جذابي است كه ارتباط با جنس مخالف و ارتبط با او برايش بسيار هيجان انگيز و جالب توجه است و هركدام از آنها برايش مانند هندوانه در بسته اي هستند كه آن را شكافته و كشف مي كند ولي بعد به سرعت برايش بي مزه و تكراري و خسته كننده مي شود و مي رود سراغ بعدي.

ازدواج

مرد هرمسي بالغ مي تواند نسبت به كار يا روابط مهمش فردي متعهد باشد. مرد هرمسي اگر ازدواج كرده باشد، توقع دارد همسرش در نبود او خانه و زندگي را به شكلي مناسب نگهداري كند و همواره منتظر بازگشت او به خانه باشد. چنين مردي معمولا جزئيات كار خود را، با همسرش در ميان نمي گذارد و از او انتظار كمك و همفكري هم ندارد. مردان هرمسي در بهترين حالت مي توانند با زناني مستقل ازدواج و زندگي كنند. زن هستيايي براي ازدواج با مرد هرمسي مناسب است.

فرزندان

نكته ي مثبت در پدران هرمسي اين است كه خوب مي دانند چگونه با فرزندانشان بازي كنند، از همراهي با آنها لذت ببرند، قوه ي تخيل خود را به كار بيندازند و درست مثل يك كودك رفتار كنند. وقتي با فرزندشان هستند هم او و هم فرزندش از وجود يكديگر لذت مي برند. پدران هرمسي اين ايده را به فرزندان شان القا مي كنند كه زندگي مجموعه اي است از ماجراجويي هايي كه بايد از آن لذت برد. در كنار توجه نكردن به مرزها و بي ثباتي، ممكن است حتي پدر هرمسي در خانواده حضور نداشته باشد.

ميانسالي

آنها در اين دوره فرصت هايي براي رشد، سفر و تنوع طلبي در اختيار دارند. مردان هرمسي ممكن است بيشتر از مردان ديگر به دنياي درون بروند و در ميانسالي آرام و راحت زندگي كنند. سرنوشت مرد هرمسي در ميانسالي تغيير مي كند. او ممكن است از نظر احساس شكست خورده باشد، در زندان باشد يا در حال فرار كردن از نتيجه كاري باشد كه انجام داده است.

كهنسالي

اگر ويژگيهاي هرمس در ميانسالي او شدت داشته باشد، در سال هاي پاياني به ولگرد يا بي خانماني تبديل مي شود كه از جايي به جايي سفر مي كند، درآمد بسيار كمي دارد و به سختي زندگي را مي گذراند. برخلاف اين گروه، مردان هرمسي كه به شكل مثبت رشد كرده اند، ياد گرفته اند راهنماي مسافران باشند و آنها را در طول سفر راهنمايي مي كنند. آنها به استاداني با تجربه تبديل شده اند يا نويسندگاني مجرب هستند كه دانش و شناخت خود را با ديگران سهيم مي شوند.